Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi wowa113 z miasteczka Bytom. Mam przejechane 28014.40 kilometrów w tym 6072.54 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.59 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy wowa113.bikestats.pl

Archiwum bloga

Statystyki
Wpisy archiwalne w miesiącu

Luty, 2019

Dystans całkowity:189.01 km (w terenie 18.00 km; 9.52%)
Czas w ruchu:10:50
Średnia prędkość:17.45 km/h
Maksymalna prędkość:46.36 km/h
Suma podjazdów:1261 m
Suma kalorii:7081 kcal
Liczba aktywności:3
Średnio na aktywność:63.00 km i 3h 36m
Więcej statystyk
  • DST 51.04km
  • Czas 03:05
  • VAVG 16.55km/h
  • VMAX 34.60km/h
  • Kalorie 1936kcal
  • Podjazdy 370m
  • Sprzęt Giant Boulder
  • Aktywność Jazda na rowerze

Miejska dzungla

Niedziela, 17 lutego 2019 · dodano: 29.11.2019 | Komentarze 0

Po wczorajszej eskapadzie myślę - jak wstanę to pojadę. Wstałem. Myślę gdzie. Na fejsie wyskoczyło wspomnienie - 17 lutego 2018r ogarniałeś Zabrze. No to problem się rozwiązał, znowu ogarnę. I ruszam w miasto. Bez trasy ale z planem. A później już się koła potoczyły. Przez cztery miasta i 50 w kecie (chociaż na Śląsku to chyba 4 miasta mozna ogarnąć w kilka kilometrów). Prawie bez błota, ale... I znowu trochę historycznie, trochę zakamarków a i znane i lubiane miejsca też były. Trochę sobie ponarzekałem na tą jazdę po aglomeracji i wybaczcie, raczej nie czynię uwag ale tu się nie obędzie, dobrze, że niedziela niehandlowa i ruch samochodowy znikomy. Mój wniosek taki, że łatwiej poruszać się w zwykłym ruchu publicznym niz korzystac ze szczątkowych odcinków dróg rowerowych z których nie ma jak zjechać ani jak na nie wjechać. I chyba stąd bierze się moja niechęć do podróżowania po aglomeracji.

Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach a właściwie oficyna pałacu w końcu doczekała się rewitalizacji. Efekt ujrzymy na początku 2020 r chociaż pewnie będą (są) niespodzianki więc pewnie się przedłuży

Odkopane ściany wyburzonego pałacu

Zabrze Mikulczyce (dawny folwark Wesoła) pomnik poświęcony górnikom którzy zginęli w pożarze w kopalni Abwehr 10 stycznia 1923 roku. To pomnik 18 z nich którzy na zawsze pozostali pod ziemią. Ogółem zginęło 45 górników. Wydrapane imiona to efekt odniemczania wszystkiego po wojnie.

Zabrze Mikulczyce Park im. Gabrieli Zapolskiej. Mogiła zbiorowa i pomnik poświęcony wydobytym ofiarom pożaru w kopalni Abwehr.

Dwór wybudowany przez rodzinę Doleczków na przełomie XVIII i XIX wieku. Ale czy na pewno - w trakcie remontu odkryto datę 1661 na jednej z belek co świadczy że jest znaczne starszy. A może tylko użyto belki z wcześniejszych zabudowań. Tak na marginesie po pożarze dachu w 2012r. spisywany na straty. A jednak właściciel  wyremontował i obecnie mieści się tu prywatna szkoła.

Obelisk poświęcony nadinspektorowi Emilowi Golly, zarządcy dóbr Guido Henckel von Donnersmarcka. Zabrze Mikulczyce.

Ruiny pomnika Walthera Steinhoffa, założyciela parku i dyrektora kopalni Luiza w Zabrzu w latach 1918-1923

Odnowiony dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej Chebziu

z minibiblioteką, można usiąść, poczytać tylko kawy brak.

Wygląda na to, że kafle z pieca do odzysku. Popieram.

Skałka w Świętochłowicach

Coffe street. Staw Skałka  ładnie zagospodarowany ale chyba wszystkie kubki po kawie, butelki i inne śmieci po konsumcji nad stawem lądują w dzikim lasku obok.  Wstyd.

Ostatnio nie eksploruję schronów OWŚ ale jak się coś ciekawego trafi i po drodze z dobrym dojazdem nie omieszkam zajrzeć. Tradytor artyleryjski, jeden z największych kubaturowo i najlepiej uzbrojony obiekt OWŚ. Kilka lat temu teren wokół został uporządkowany, wejścia zamurowane z zamiarem wyeksponowania go przez władze Bytomia. Niestety czas mija a nic się nie dzieje, znowu wszystko zarosło.

Zabytkowe osiedle robotnicze wybudowane przez Tiele-Wincklerów na początku XXw dla pracowników huty Hubertus (późniejszej huty Zygmunt). Kilka lat temu wyremontowano kilka budynków, obecnie miasto dostało dofinansowanie na wyremontowanie bodajże kolejnych 14.


Nad Bytomką naprawiony pomost, kładka ale to wszystko w skali mikro, przejazdem można ale na dłuższy spacer nie warto.

Pole golfowe i Srebrne Stawy

Szyby Ewa i Krystyna

EC Szombierki

Nasuwa się niestety smutne skojarzenie  - jakie miasto taki pomnik.


  • DST 87.76km
  • Teren 18.00km
  • Czas 05:19
  • VAVG 16.51km/h
  • VMAX 46.36km/h
  • Temperatura 8.0°C
  • Kalorie 3271kcal
  • Podjazdy 573m
  • Sprzęt Giant Boulder
  • Aktywność Jazda na rowerze

Dwa lotniska i poligon część 1. Zendek

Sobota, 16 lutego 2019 · dodano: 27.11.2019 | Komentarze 0

Miało być lotnisko i było lotnisko. Ale nie byłbym sobą jakbym czegoś nie wymyślił. Bo jak, 50 km po asfalcie? Więc błoto, lód i chaszczowanie. A na koniec jakiś masakryczny up and down (chociaż jak się nie ma kondycji każdy up jest masakryczny) Więc.. drugie lotnisko i poligon. Historycznie to historycznie ale zawsze co dwa lotniska to nie jedno. Pyrzowice - każdy wie. Niemiecki poligon "Schendek" i lotnisko "Udetfeld" i to co z nich pozostało zna już niewielu. Poligon utworzony w 1940 r. był jednym z najważniejszych poligonów doświadczalnych Trzeciej Rzeszy. Przypuszczalnie z tego poligonu próbnie wystrzeliwano rakiety V2. Lotnisko z kolei posiadało trzy pasy startowe, początkowo pełniło rolę lotniska tranzytowego na front wschodni. Od 1943 roku wzrosła jego rola jako lotniska bojowego. Staje się bazą dla nocnych myśliwców i samolotów szturmowych. To właśnie między innymi z tego lotniska startowały samoloty do nalotów na Warszawę podczas powstania. W 1944 roku na lotnisku rozpoczęto szkolenie w pilotażu myśliwca o napędzie rakietowym. Po wojnie lotnisko i poligon przejęte przez wojsko ludowe, systematycznie rozbudowywane więc nie wiadomo tak naprawde z jakiego okresu są obiekty które przetrwały. Poligon zlikwidowano w latach 80. Lotnisko od 2000 roku to obiekt cywilny, znany jako Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice.To tak w telegraficznym skrócie, materiały źródłowe zaczerpnięte z http://www.fortyfikacja.pl/?a=zendek , fotki moje. Niestety nie wszystko udało się odnaleźć.

Platforma spotterska w Ożarowicach

fundament radaru "WURZBURG-RISE"

Schron obserwacyjny

"Dziwne" schrony, być może magazynowe albo jakieś zbiorniki.

Droga przez poligon

Pas startowy lotniska "Udetfeld"

Wapiennik w Mierzęcicach

Schron  przeciwlotniczy w Mierzęcicach



  • DST 50.21km
  • Czas 02:26
  • VAVG 20.63km/h
  • VMAX 44.28km/h
  • Kalorie 1874kcal
  • Podjazdy 318m
  • Sprzęt Giant Boulder
  • Aktywność Jazda na rowerze

Wojska zimowka

Sobota, 2 lutego 2019 · dodano: 11.12.2019 | Komentarze 0

Asfaltowo


Regelbau 111a w Zbrosławicach. Chyba jako jedyny chyba w pełni ukończony przed II wojna obiekt Pozycji Górnośląskiej

Otwór na peryskop w kopule zaślepiony łuską pocisku, podnoszony podest kopuły zdemontowany na początku lat 90,  wywieziony do Czech i zapewne zamontowany w jednym z ichniejszych obiektów. Może to i lepiej, pewnie u nas byłby już przetopiony na żyletki.
Kategoria 50 plus, militarne