Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi wowa113 z miasteczka Bytom. Mam przejechane 31057.98 kilometrów w tym 6618.24 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.71 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy wowa113.bikestats.pl

Archiwum bloga

Flag Counter by Stats4U Show Stats for this Counter
  • DST 106.83km
  • Czas 04:58
  • VAVG 21.51km/h
  • VMAX 43.90km/h
  • Podjazdy 646m
  • Sprzęt Giant Boulder
  • Aktywność Jazda na rowerze

Ostatni niedźwiedź

Niedziela, 3 czerwca 2018 · dodano: 29.11.2019 | Komentarze 0

Wycieczka tematyczna związana z historią lasów rudzkich. Pamiątkowe kamienie, pomniki, miejsca kultu religijnego i inne ciekawe miejsca. Nie obyło się również bez przepięknych przyrodniczo zakątków. Drogi leśne w bardzo dobrym stanie, duża ilość miejsc do wypoczynku, tablice opisujące historię miejsc, ścieżki dydaktyczne, po prostu raj na rowerowe wycieczki. A objechałem tylko niewielką część całego kompleksu.


droga pomiędzy Kozłowem a Podlesiem

Pomnik  Juliusza Rogera. Juliusz Roger urodził się 28 lutego 1819 r. w Niederstotzingen w Wirtembergii. Mając 20 lat wstąpił do nowicjatu benedyktynów, który musiał po krótkim czasie opuścić ze względów zdrowotnych; wtedy wybrał studia medyczne. Po skończonej specjalizacji z okulistyki pracował jako asystent w klinice uniwersyteckiej w Tybindze.
W 1847 roku dr Juliusz Roger został lekarzem przybocznym księcia raciborskiego Wiktora I. Wiązało się to z przybyciem na Górny Śląsk i zamieszkaniem w Rudach. Poza obowiązkami medycznymi, bezinteresownie zajmował się etnografią. I to właśnie dzięki tej pasji powstał fundamentalny, liczący 546 pozycji, zbiór „Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku”.
Roger zmarł na skutek zawału serca na polowaniu. W miejscu jego śmierci, w lesie koło Rachowic, nad brzegiem leśnego potoku postawiono krzyż upamiętniający jego postać. Napis po niemiecku głosi: Juliusz Roger zmarł 7 stycznia 1865 roku . pozostałeś w naszych sercach tym, czym byłeś: bogaty w wiedze, i dobroć, pocieszycielem, dla ubogich – ojcem.


Grota Lourdzka w Rachowicach. Zbudowana przez zakon "Białego Krzyża w latach 1932-33. Sanktuarium w czasie II wojny światowej uległo poważnym zniszczeniom i zostało odbudowane przez okoliczną ludność w 1992 r.

Rachowickie perły

Kościół św Trójcy w Rachowicach

Singielek nad Bierawką

meandry Bierawki


Kaplica pw. św. Marii Magdaleny

Miód malina

Platforma widokowa




Przeciwpożarowe wieże obserwacyjne "Borowiec"

Jeden z kamieni pamiątkowych

tam chyba wszędzie mniód malina

Ostatni niedźwiedź

kapliczka słupowa. Ufundowano ją w 1890 roku na pamiątkę nagłej śmierci członka rodziny książąt raciborskich podczas książęcego polowania.

linia kolejowa do Kotlarni


na pamiątkę leśnika Ryszarda Haidera


i tak na pożegnanie z lasami rudzkimi




Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa owacy
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]