Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi wowa113 z miasteczka Bytom. Mam przejechane 31436.74 kilometrów w tym 6707.24 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 18.72 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy wowa113.bikestats.pl

Archiwum bloga

Flag Counter by Stats4U Show Stats for this Counter
  • DST 61.60km
  • Teren 7.00km
  • Czas 03:07
  • VAVG 19.76km/h
  • VMAX 39.34km/h
  • Kalorie 2358kcal
  • Podjazdy 470m
  • Sprzęt Giant Boulder
  • Aktywność Jazda na rowerze

Pałace na północ od Bytomia

Niedziela, 9 kwietnia 2017 · dodano: 23.07.2020 | Komentarze 0

Dzisiaj objazd pałaców na północ od Bytomia. Odwiedzone pałace w Miedarach, Brynku, Tworogu i Tarnowskich Górach.  I kilka lokalnych ciekawostek. Trasa głównie asfaltowa z krótkimi odcinkami szutru i dróg leśnych.

Miedary. Pałac von Fürstenbergów. Obecnie  stoi pusty na terenie domu pomocy społecznej- obejrzeć można tylko z zewnątrz a przynajmniej nikt mnie z placu nie wyganiał.
Pałac w Miedarach Kopaninie został zbudowany w 1892r dla rodziny von Fürstenberg najprawdopodobniej w miejscu wcześniej istniejącego dworu. Kolejne rozbudowy zakończono w roku 1912. Do niedawna mieścił się w nim Dom Pomocy Społecznej.

Pałac w Miedarach
Kolejna miejscówka to pałac w Tworogu

Mieści się w nim urząd gminy. Pewnie można poszwendać się w środku ale byłem w dni wolne od pracy. Wybudowany pod koniec XVIII stulecia przez ród Collonów.. Od 1826 roku mieszkali w niej kolejni dziedzice rozległego majątku Collonów, czyli książęta zu Hohenlohe Ingelfingen. Przebudowany przez ww. w 1923 roku. Wcześniej, w 1921, w czasie ostatniego powstania śląskiego, w budynku kwaterował sztab Grupy „Północ” Wojsk Powstańczych.

Elewacja wejściowa
Kilka okołopałacowych ciekawostek

Kapliczka z II połowy XVIIw w Tworogu

Dawny przytułek z 1827 r. wybudowany przez księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen.
Tranfser do Brynku,  tu nieco więcej czasu

Obecnie internat Technikum Leśnego.
Zespół parkowo pałacowy powstał w 1829 roku z inicjatywy księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. Od połowy XIX w. kompleks należał do rodziny Donnersmarcków. Pałac został w latach 1905–1908 zbudowany praktycznie od nowa przez wrocławskiego architekta Karla Grossera (wykorzystane zostały jedynie pewne partie pierwotnego pałacu). Wewnątrz oryginalny wystrój zachował imponujący hall z klatką schodową i sklepieniem wspartym na kolumnach oraz trzy sale – biblioteka, myśliwska i sala balowa. Dziś w Brynku rezyduje Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego (najstarsza szkoła leśna w kraju)

Elewacja ogrodowa

Elewacja ogrodowa

Detale


Mieszkania służby i wieża wodna

Wozownia, za plecami stajnie
 Kolejne pałace to juz tarnogórskie miejscówki, niewielki pałacyk w dzielnicy Rybna
Został wzniesiony w 1796 roku z inicjatywy rodziny Warkotschów. Od 1935 r. pałac był siedzibą Związku Strzeleckiego. W czasie II wojny światowej pałac przeszedł w ręce rodu Henckel von Donnersmarck,. Po roku 1945 w pałacu znajdowały się mieszkania komunalne.
W latach 1974–1980 został odbudowany zgodnie z pierwowzorem. Obecnie Pałac w Rybnej prowadzi działalność gastronomiczno-hotelarską, oraz kulturalną – w szczególności organizując koncerty muzyki poważnej oraz wystawy i spotkania z twórcami.
oraz Zamek Wrochema w Tarnowicach Starych

wzniesiony za sprawą Piotra Wrochema w latach 1520 – 1570 i pozostał w rękach tego rodu do początku XVII wieku. Kolejni, często zmieniający się właściciele, dokonywali licznych przebudów. Najwięcej modernizacji zostało przeprowadzonych w toku XIX stulecia, gdy zamek został zakupiony przez Karola Łazarza Henckel von Donnersmarck. Donnersmarckowie byli w posiadaniu majątku do roku 1945, zaś po II wojnie światowej zamek i dobra tarnowickie zostały znacjonalizowane, stając się własnością PGR-u. Zaniedbany i zrujnowany Kompleks Zamkowy w 2000 roku został zakupiony przez prywatnego inwestora. W krótkim czasie wykonano szereg prac zabezpieczeniowych, remontowych i renowacyjnych, Dziś można śmiało powiedzieć, że Zamek odzyskał swą dawną świetność i blask. Obecnie udostępniony do zwiedzania, w kompleksie zamkowym również restauracja, hotel oraz ciekawie zagospodarowany teren dookoła. W połączeniu z parkiem repeckim i niedaleką kopalnia srebra może braknąć dnia do zwiedzania.



Budynki folwarczne zagospodarowane na restaurację i hotel

Na koniec przejazd przez park w Reptach, niestety pałac Donnersmarcków został zniszczony po II wojnie.
Kategoria historycznie, 50 plus



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa zisie
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]